top of page
  • Foto van schrijverKees Koolen

Terugblik Dakar 2023: over tegenslagen, leiderschap tonen en vooruitkijken

Bijgewerkt op: 31 mrt. 2023

Kees Koolen blikt terug op zijn Dakar Rally 2023. Een race met hoogtepunten en tegenslagen.

Een zware race met extreme omstandigheden


Dakar 2023 was een Dakar rally zoals hij zou moeten zijn: een zware, moeilijke race. Zelfs moeilijker dan verwacht door de extreme regenval in de woestijn.


De eerste dagen waren niet makkelijk. We hadden relatief veel materieelpech met als toppunt dag 2. Waarop we na 90 km de voorruit verloren nadat we een boom hadden geraakt. We moesten de race die dag vervolgen zonder voorruit en met een crossbril op. Ruim honderd kilometer later brak ook nog de stuurstang. Tijdens de reparatie hiervan kregen we een hevige regenbui. Door het ontbreken van de voorruit kwam er zoveel water in het dashboard dat het centrale softwaresysteem uitviel. Daardoor moesten we onze race vervolgen met een snelheid van max 50 km per uur, harder wilde de truck niet rijden. Gelukkig begon het systeem nadat het gedroogd was weer te functioneren en kwamen we toch binnen de tijd binnen. Ook de dagen erna maakten we nog regelmatig wat mee, onder andere door problemen aan de automatische versnellingsbak en turbo.


Vanaf dag 5 begon onze race echt lekker te lopen. Met veel smalle stenen paden en met moeilijke duinpassages, waarin ik echt in mijn element ben. Op dag 8 komen we na een dag zonder problemen als 7e aan de finish. Op dit moment waren nog maar 18 van de 54 trucks die zijn gestart in de echte wedstrijd. Dat geeft wel aan hoe extreem zwaar deze editie was.


Dag 9 begint goed. Na 137 kilometer zien we opeens 3 trucks vaststaan in een brede, bijna droge rivierbedding. Wij reden 2 kilometer verder op zoek naar een smallere plek om de oversteek te maken. Vol enthousiasme waren we toen we aan de overkant kwamen. Maar dat was van korte duur, want vlak daarna stopte de truck ermee. We hebben nog 3 uur lang alles geprobeerd om hem aan de praat te krijgen, maar zonder resultaat. De ECU (computer van de motor en versnellingsbak) en het CAN bus systeem (het communicatiesysteem wat de computer met alle sensoren en besturing verbindt) bleken kapot. Dit was het einde van Dakar 2023 voor ons.Leiderschap tonen wanneer het moeilijk wordt


Op het moment dat je onder hoge adrenaline zo’n tegenvaller krijgt is het belangrijk om rustig te blijven. Het is een heel emotioneel moment, maar het heeft geen zin om in paniek te raken of boos te worden. Dat lukte goed. We waren als team alle drie rustig en zijn er eerst alles aan gaan doen om een oplossing te vinden zodat we toch nog door konden. Toen bleek dat we het probleem echt niet zelf konden oplossen en ook met materiaal van buitenaf de maximale tijd niet zouden halen, was het voor ons direct duidelijk: dit is het einde van deze Dakar rally voor ons team.


Wij doen niet mee ‘just for fun’, wij rijden voor de winst. De race toch uitrijden is in mijn ogen ook alleen maar gevaarlijk, omdat we dan niet meer met de juiste concentratie met de race bezig zijn. Ik ben verantwoordelijk voor het team en juist ook in zo’n situatie is het de eerste prioriteit om te zorgen dat het team en de truck weer veilig in het bivak komen.


Tegenslagen horen erbij. Het gaat erom wat je ervan leert en hoe je de focus kan verleggen naar de toekomst en zorgt dat je de volgende keer sterker terugkomt. Dezelfde principes pas ik toe bij het innoveren en bouwen van succesvolle bedrijven.Blik vooruit


Terwijl we stonden te wachten om uit de woestijn gehaald te worden, waren we alweer bezig met de volgende Dakar en wat we daarin anders en beter gaan doen. Dat kan op het moment dat je als team samen een helder doel hebt en hier met gelijke waarden aan werkt. Dat maakt ons team ook zo sterk.


We zijn op dit moment druk bezig om de door de FIA goedgekeurde batterijen van Super B in te bouwen in onze nieuwe elektrische truck, Nicias V1. Dit doen we in Tsjechië, waar we samenwerken met het team van Martin Macik en KHAP Technology van Arnaud Prati en zo de beste mensen en spullen ter beschikking hebben. We verwachten dat de volledig elektrische truck in mei of juni klaar zal zijn voor een eerste test race voor onszelf. In oktober willen we de elektrische truck testen in de woestijn, zodat hij op tijd klaar is voor Dakar 2024.


Nicias heeft voor ons het doel om te bewijzen dat schone energie technologieën kunnen concurreren met fossiele brandstoffen. In de Dakar kunnen we dit onder de meest uitdagende omstandigheden aan de wereld laten zien. Daarmee willen we het gebruik van schone mobiliteit versnellen, ook voor het zware transport.


We houden je hier en op onze Facebook pagina graag op de hoogte van relevante ontwikkelingen!


Comentarios


bottom of page